Gru 20, 2017

Szczepienia psów i kotów. Kiedy szczepić?

Szczepiąc i odrobaczając systematycznie nasze psy i koty możemy zapobiec prawie wszystkim chorobom zagrażającym zdrowiu i życiu naszych pupili.

Szczepiąc i odrobaczając systematycznie nasze psy i koty możemy zapobiec prawie wszystkim chorobom zagrażającym zdrowiu i życiu naszych pupili.

Szczepienie psów

Harmonogram szczepień uzależniony  jest  od wieku w jakim trafia do naszej przychodni pacjent.

W wieku szczenięcym stosujemy się do szczepień przebiegających wg poniższych schematów:

Program podstawowy szczepień psów
  • Pierwsze szczepienie w 6 tygodniu życia ( poprzedzone odrobaczeniem w 5 tyg)
    w kierunku DP (D- nosówka, P- parwowiroza)
  • Drugie szczepienie w 9 tygodniu życia .Powtórzone zostaje szczepienie DP poszerzone o kolejne choroby: szczepionka o składzie DHPPI (   H- hepatitis – wirusowe zapalenie wątroby psów. PI  -parainfluenza).
  • Trzecie szczepienie w 12 tygodniu życia, To ostatnie szczepienie jest najważniejsze, bo zapewnia odporność na dłuższy okres. Tym razem  na szczepienie składają się te same antygeny jakich użyliśmy  drugim szczepieniu czyli DHPPI, poszerzone o L oraz R (L- leptospiroza  R -wścieklizna).
  • Kolejne szczepienia co rok, pózniej co 2 lata

Terminy szczepień na wściekliznę uzależnione są od przepisów panujących w danym kraju. W Polsce obowiązują co rok. Każde szczepienie poprzedzone jest odrobaczeniem.

Program skrócony

Program skrócony szczepień stosowany jest gdy pupil trafia do nas bez szczepienia w 8 tyg życia.

  • pierwsze szczepienie- 8 tydzień życia – DHP lub DHPPI
  • drugie szczepienie – 12 tydzień życia   DHPPI – L+R

Szczepienia kotów

Pierwsze szczepienie najczęściej w 8 tygodniu, drugie po ukończeniu 12. Kolejne po roku, następne co 2 lata.

Bezwzględnie  powinniśmy zaszczepić  kota na katar koci oraz panleukopenię, gdyż te choroby są bardzo powszechne. Decyzję o szczepieniu w kierunku białaczki powinniśmy podjąć po rozmowie z prowadzącym lekarzem weterynarii.

U kotów szczepienie przeciwko wściekliźnie jest nieobowiązkowe, jednak zachęcamy klientów do szczepienia kotów wychodzących (szczególnie przy terenach leśnych i polnych) oraz w domach, w których są dzieci.